OFICJALNA STRONA STOWARZYSZENIA

Witryna jest oficjalną stroną Stowarzyszenia i stanowi kontynuację prowadzonej od 2005 roku witryny www.zeromszczacy.kielce.pl.

Jeśli posiadasz ciekawą informację dotyczącą: absolwentów, szkoły, patrona - Stefana Żeromskiego, napisz do nas: zarzad@zeromszczacy.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wydawnictwa Stowarzyszenia można nabyć w Szkole i w Stowarzyszeniu ( tel. 607765348; 41 367 61 57) oraz w sklepie BIBLIOFIL KIELECKI na Allegro
http://allegro.pl/sklep/15088230_bibliofil-kielecki

 

105 rocznica urodzin pisarza i absolwenta Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zapraszamy na spacer po Kielcach.

20 maja 1919 roku urodził się nasz krajan i starszy kolega, wybitny pisarz Gustaw Herling-Grudziński. Za 10 dni będziemy obchodzić 105 rocznicę jego urodzin.To okoliczność sprzyjająca spojrzeniu na Kielce oczyma ucznia Gustawa i wyobrażeniu sobie miasta z czasów jego młodości.

 Zapraszamy w przeddzień rocznicy, 18 maja 2024 roku ( w sobotę ), o godz. 11.00 na spacer śladami  Herlinga-Grudzińskiego. Spotykamy się  na ul. Sienkiewicza 52 ( kamienica obok NOT-u). Poprowadzi nas bardzo kompetentny przewodnik, historyk z Muzeum Narodowego dr Paweł Grzesik. Spacer potrwa ok. 2 godziny.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych osobą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, historią miasta i literaturą.

 

II edycja Konkursu Fotograficznego

Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu Fotograficznego „Żeromski, Żeromszczacy, Żeromszczyzna”. Zmienił się nieznacznie regulamin. Pragnąc zwiększyć grono uczestników dodaliśmy kategorię skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Wszyscy zainteresowani fotografowaniem i tematem.

Przestrzeń książki. Spotkanie z absolwentem, artystą książki Radosławem Nowakowskim

W ramach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie odbędzie się 13 maja o godz.15.00 spotkanie autorskie z Radosławem Nowakowskim zatytułowane Przestrzeń książek oraz  prezentacja książek Ulica Sienkiewicza w Kielcach i Ulica Sienkiewicza w Kielcach 20 lat później czyli w poszukiwaniu drugiej strony. ZAPRASZAMY w imieniu organizatorów.

ttp://bibliotekabodzentyn.pl/aktualnosci/573-spotkanie-autorskie-radoslaw-nowakowski

105 rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego-wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie

Od 9 maja do 16 czerwca 2024 roku możemy w oglądać w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie wystawę Gustaw Herling-Grudziński. Portret epoki.Powrót do Sorrento. Wystawa składa się z dwóch części-pierwsza, pokazuje życie pisarza na tle wydarzeń historycznych dotyczących Europy XX wieku; druga zwraca uwagę na ważne dla Herlinga wydarzenia z okresu, kiedy jako żołnierz armii gen. Andersa przed bitwą o Monte Cassino, przebywał na rekonwalescencji po przebytym tyfusie  w Sorrento, w zatoce Neapolitańskiej. Miał 25 lat. Był wówczas świadkiem ostatniej dużej erupcji wulkanu Wezuwiusz, poznał też osobiście włoskiego filozofa Benedetta Crocego i zaprzyjaźnił się z jego rodziną. Córka Crocego, Lidia, została po latach żoną Grudzińskiego.

Pierwszą część wystawy Portret epoki  przygotował polsko-włoski zespół z udziałem córki Herlinga-Grudzińskiego - Marty Herling; drugą Powrót do Sorrento zespół Muzeum Literatury - Dorota Fortuna i Piotr Kłoczowski..

"Klasztor Karoliny"- 60 lat od matury klasy IVC

9 maja 2024 roku o godzinie 18.00 w Kościele Akademickim przy ul. Wesołej zostanie odprawiona Msza święta w intencji prof. prof. Karoliny Pojawskiej polonistki i Teodozji Pojawskiej historyka.

Na nabożeństwo zaprasza żeńska klasa IV C, której wychowawczynią była Karolina Pojawska. 17 maja koleżanki z IV C świętują swoje 60-lecie matury.

Życzymy udanych i emocjonujących obchodów!

 

I Marsz Mulników porucznika Wrońskiego

Polecamy wydarzenie i serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów

Po zachodniej stronie Kielc

Kolega Jacek Jopowicz przesłał nam zdjęcia ze spacerku po zachodniej stronie Kielc – od Karczówki po obwodnicę w Górkach Szczukowskich.

Dziękujemy

50 lat od matury

4 maja, równo 50 lat od egzaminu maturalnego absolwenci z klasy IV E matura 1974 spotkali się w murach szkoły. Odbyli sentymentalną podróż do przeszłości oraz podziwiali nową część budynku z wymarzona halą sportową i nowoczesnymi, przestronnymi salami dydaktycznymi. Spotkanie było tym cenniejsze, że zaproszenie przyjęła wychowawczyni klasy profesor Regina Wojewodzic, nauczycielka chemii. Wspólnie przeszliśmy korytarzami szkoły, zaglądaliśmy do sal lekcyjnych, ale przede wszystkim  mieliśmy okazję  do pięknych wspomnień i rozmów. Nieco starsza już młodzież zasiadła w swoich ławkach w sali nr 40 (oczywiście sala chemiczna) i tu znów nastąpiło przeniesienie w czasie do lat szkolnych. Kolejna fala wspomnień dopadła nas w sali gimnastycznej przygotowanej już do tegorocznego egzaminu dojrzałości. Każdy odnalazł swoje miejsce sprzed 50 lat i próbował przypomnieć sobie tematy maturalne z języka polskiego.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć w szkolnej auli dalsza część spotkania odbyła się we włoskiej restauracji La Cucina Italiana. Wspomnieniom, rozmowom nie było końca. Żal było się rozstać. Już umawiamy się na kolejne jubileusze.

 

300 lat szkoły średniej w Kielcach. Początek drogi.

       Trzysta lat temu 25 kwietnia 1724 roku Kielce były prywatnym miastem biskupów krakowskich i znajdowały się w powiecie chęcińskim. Nie był to czas zbyt sprzyjający rozwojowi miast w Polsce. Po wojnach szwedzkich w czasie potopu, w  czasie wojny północnej nastąpił upadek okolicznego górnictwa, przestał istnieć w mieście Urząd Górniczy. Kielce liczyły wówczas niewiele ponad tysiąc osób mieszkających w około 255 domach, przeważnie drewnianych. Mieściły się one przy Rynku przy ulicach: Wielkiej, Małej, Warszawskiej (Piotrkowskiej), Borzęckiej, Zatyłkowej (Wesołej), na przedmieściach: Przepiórskim (Warszawskie, położone w rejonie dzisiejszego gmachu Urzędu Wojewódzkiego), Domaszowskim (w rejonie dzisiejszych ulic Domaszowskiej i Leszczyńskiej), Krakowskim (na południowy – wschód od wzgórza Zamkowego) oraz kilku domów leżących „poza miastem”. Wybitnymi postaciami byli kolejni biskupi krakowscy właściciele Kielc: ks. Kazimierz Łubieński herbu Pomian ur. w 1652 roku, zmarły w Kielcach w 1719 roku. Studiował w Akademii Krakowskiej i w Rzymie, dr teologii. Senator. W Kielcach zrealizował przebudowę kolegiaty i nadał jej dzisiejszy kształt.

Od kamienia węgielnego... ksiądz Andrzej Karaś, budowniczy, pierwszy przełożony szkoły.

Późnym popołudniem we wtorek 25 kwietnia anno 1724 w mieście Kielcach, po lewej stronie drogi zbiegającej południowym stokiem z katedralnej wyniosłości, poniżej Bramy Krakowskiej, tuż pobok kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy, przechodnie widzą grupkę krzątających się postaci. Nie wiemy, ile ich było ani kim byli, choć ubiór niektórych – sutanna – nie pozostawiał wątpliwości. Jedna z tak wyróżniających się osób, jedyna, którą znamy z imienia – ksiądz Andrzej Józef Karaś – wystąpiwszy przed zgromadzonych zbliża się do narożnika okalających plac fundamentów. Ujmuje kielnię i sięga do mularskiej kastry, a może wiadra, by zaczerpnąć zaprawy – to samo zrobią za chwilę niektórzy z obecnych – aby dopełnić uroczystego aktu wmurowania kamienia węgielnego na znak, że można przystąpić do budowy.

Strony

Subscribe to Żeromszczacy RSS